user_mobilelogo

Let balonem je neobvyklý zážitek,

jak vlastně let horkovzdušným balonem probíhá?

 

Při vlastním letu se odehrává tento zhruba 4 hodinový proces:ebalon

  • Nejprve se sejdeme na startovací louce a popovídáme si o létání, balónu, programu a bezpečnosti.
  • Potom balón před zraky pasažérů naplníme horkým vzduchem a postavíme jej.
  • Následuje start a vlastní let - nejprve létáme ve výšce kolem 800 m. Když se pasažéři tohoto pohledu nasytí, slétneme do hladiny kolem 150 -200 m a ke konci letu při přistávání často letíme i těsně nad korunami stromů.
  • Při letu mají klienti na palubě chlazené nealkoholické nápoje.
  • Po měkkém přistání si připíjíme chlazeným sektem, rozdáváme tatranky a vyhodnocujeme let.
  • V neposlední řadě pak pasažéři obdrží pamětní listy jako doklad o tom, že se do oblak odvážili, let v oblacích zvládnuli a na pevnou zemi se ve zdraví navrátili.
  • Rovněž rozdáváme slevové poukazy na historicky nejlevnější nákup našich dalších letenek.
  • Balón mezi tím naši pracovníci složí, všechny zúčastněné odvezeme zpět do místa startu nebo v případě zájmu zpět do Prahy.

Jak vyhlídkový let probíhá:

Příjezd na loukulouka

V dohodnutý čas a na předem pronajaté louce pozemní personál horkovzdušný balon rozvine, ukotví a připraví k postavení. Pilot pak všem účastníkům letu poskytne základní informace o provozovateli, balonu, programu vyhlídkového letu a zodpoví případné dotazy - provede tzv. předletový briefing.

Kdo nemá možnost vlastní dopravy, můžeme ho vyzvednout v Praze na dohodnutém místě a po vyhlídkovém letu opět odvézt zpět.

 

Místa, kde létáme, naleznete zde:

lokality2

 

Stavba balonu

1 17

Potom začne vlastní stavění balonu. Obal se plní za pomoci 2 velkých ventilátorů nejprve studeným a později horkým vzduchem. Když je balon dostatečně vyhřátý, zvedá se a získává stále větší sílu, až se dostane do svislé polohy. V té době již pasažéři mohou nastoupit a pilot po provedení povinných předletových úkonů pokračuje ve vytápění balonu.

Po chvíli se lanoví balonu napne a koš se i s pasažéry neznatelně zvedne a začne lehounce klouzat po terénu ve směru větru (zatím

 je balon stále připoutaný k zemi). V té chvíli pasažéři poprvé ucítí, jak se pohybují v prostoru, jak se oddělili od země, jak je balon lehký a jak se dá snadno držet třeba jen několik centimetrů nad zemí. Také zjistí, že koš visí bezpečně a klidně a balonový komplet je ve vzduchu stabilní a vyrovnaný. Pokud by někdo měl přeci jen obavy, ještě má možnost vystoupit. 

let balonem3

Dosud se tak ale nestalo. Naopak, všichni se chtějí podívat do oblak.

 

Vzlet

Po úplném vyhřátí balonu z koše vyjmeme téměř prázdné startovací láhve - do vzduchu pak vzlétáme jen s plnými nádržemi – je to bezpečnější, zvyšuje se tak r

ezerva paliva a let může být delší.

 

Samotný let

Aby mohl balon konečně vzlétnout do oblak, pilot začne intenzivně topit všemi čtyřmi hořáky. Balon získává tah a kotevní lano se napne. V této chvíli pilot balon odpojí od země (od kotevního lana) a ten začne stoupat do výšky. Po nějaké chvíli je již balon dostatečně vyhřátý a hořáky se mohou vypnout.

 

Proti dosavadnímu hřmotu hořáků náhle zavládne TICHO. Lidé začínají shlížet svět z jiného úhlu než jaký je pro ně běžný. Balon neslyšně stoupá a vy se nejprve ocitáte v polovině výšky stromů. Jejich kmeny nezvykle ubíhají a najednou máte oči na úrovni jejich korun. Po pár vteřinách jsou stromy a domky vidět shora, otevírá se výhled do krajiny. Obzor se během chvilky rozšíří na několik kilometrů, jsou vidět vzdálené kopce, lesy i údolíčka, ráno často zalitá mlhou. Vše se začne zmenšovat.

3

Pilot vás může vynést do velké výšky, ale stejně tak můžete při přistávání letět těsně nad korunami stromů (možná si utrhnete šišku ze stromu) nebo se dotknout porostu na polích či loukách. Často vidíte lesní zvěř, srnky, zajíce, občas i divočáka nebo jelena.

Při vlastním letu balonem mají zákaznící možost výběru ze studených nealkoholických nápojů. Dále máme s sebou v koši k dispozici dalekohled a počítač s navigací, která nám dává detailní informace o místech nad kterými letíme. Pilot nebo stevardka zájemce také informují o technice balonu a balonového létání.

 

Přistání a přípitek

Po letu, který trvá minimálně hodinu, s vámi pilot bezpečně přistane.

koš

Po úspěšném přistání si připijeme chlazeným sektem a pasažéři obdrží pamětní list, jako doklad o úspěšném absolvování vyhlídkového letu balonem a jejich zařazení mezi vzduchoplavce.

Pozemní doprovod, který po celou dobu letu balon následoval, pasažery pak odveze zpět do místa startu (většinou dvěma terénními vozy Land Rover Defender pro 9 osob).

Pokud budete chtít, můžete zůstat a sledovat balení a naložení těžkého obalu a koše (které však dokáže zvládnout i jeden člověk) na přívěs, za pomoci systému lanek a navijáku a odjet až později.

 

 

 

 

 letenka 2

 

ZAKUPTE SI LETENKU NA LET BALONEM A PROŽIJTE NEZAPOMENUTELNÉ CHVÍLE V OBLACÍCH... LÉTÁME PO CELÝ ROK!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darujte nezapomenutelné chvíle v oblacích....

 

...darujte let balonem 

 

 

 

 

 

 

 

Let balonem obsahuje:

 

 

Letenku v dárkovém balení

Minimálně hodinu letu balonem

Předletový briefing, tj. kompletní informace o aktuálních letových podmínkách, počasí, bezpečnosti a vlastním letu

Nealkoholické nápoje na palubě během letu

Přípitek chlazeným sektem a malé občerstvení po přistání

Předání pamětního certifikátu vzduchoplavce

Odvoz terénními vozy zpět na místo startu terénními vozy Land Rover Defender

Podrobné informace o proletěné trase, ukázka zde

Možnost dopravy z Prahy na start a zpět naší dopravou

Přenosný slevový poukaz s výraznou slevou na příští let

Nadstandardní pojištění všech pasažerů